Polski

Public Policy Events to szkocka organizacja pozarządowa. Wspólnie z organizacjami partnerskimi stworzyła projekt, którego celem jest doradzanie i dostarczanie informacji obywatelom UE w Szkocji.

W Szkocji mieszka ponad 200 tys. osób, które są obywatelami innych państw Unii Europejskiej. Wiele z nich nie jest pewna, co zmieni się po Brexicie.

W ramach projektu powstała m.in. ulotka informacyjna Pobierz ulotkę informacyjną “Obywatele Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii – prawa przed i po Brexit”.

Dzięki projektowi organizowane są też spotkania z ekspertami i prawnikami dla obywateli UE. Najbliższe spotkanie z polskim tłumaczem, odbędzie się 1 października o 18:00 w centrum sztuki “Out of the Blue”, 36 Dalmeny St, Edinburgh EH6 8RG.

Obywatele UE w UK – Wasze prawa po Brexit: AKTUALIZACJA

Unia Europejska i rząd Wielkiej Brytanii ustaliły też, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii (tzw. „Brexit day”), nastanie tzw. okres „przejściowy”. Będzie on trwał do końca grudnia 2020 roku. W tym czasie wszyscy obywatele UE, którzy już mieszkają w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz ci, którzy przybędą do kraju w trakcie trwania „okresu przejściowego”, będą mieli wszystkie dotychczasowe prawa do przemieszczania się i osiadania w UK, które mają teraz. Rząd Wielkiej Brytanii wyszedł z propozycją, by obywatele UE, którzy przyjechali osiedlić się w UK przed końcem upływu okresu przejściowego , byli uprawnieni do tzw. „statusu osoby osiedlonej” lub „statusu osoby przed osiedleniem” („settled status” i „pre-settled status”), w zależności od czasu mieszkania w UK. Więcej informacji możecie znaleźć na stronie: https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families

Uwaga: Jeśli Wielka Brytania i Unia Europejska nie uzgodnią treści „ porozumienia o wystąpieniu” i Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez podpisania oficjalnej umowy, powyższe ustalenia mogą nie wejść w życie.